Alpe-Adria
Vsebina

Sejem turizma Alpe-Adria

 

Okoljske in zdravstvene razmere so močno okrepile zavedanje o pomenu zdravja, dobrega počutja, dobre telesne in duševne kondicije, ter pomena aktivnega in zdravega staranja.

Usmerjajo nas predvsem v outdoor zelena doživetja in oblike turizma, ki ta doživetja dopolnjujejo.

Vsebina

Tematski sklopi letošnjega sejma

AKTIVNI TURIZEM

je turizem, katerega glavni namen je aktivno preživljanje prostega časa turistov, se ob tem izobraževati, spoznavati kulturne, zgodovinske in druge značilnosti kraja počitnikovanja ter se ob tem še športno udejstvovati oz. rekreirati.

Aktivni turizem zajema vse možnosti celoletnega aktivnega oddiha v naravi, denimo pohodništvo in kolesarjenje, ponudbo gorskih centrov in ostale zimske športe, vodne aktivnosti, golf, adrenalinska doživetja, muharjenje, ribolov in ekoturizem.

KAMPING IN KARAVANING

Kampiranje oz. popotovanje z avtodomom je ena najbolj varnih oblik turizma. Združuje tako zasebnost kot varnost, odmerjanje stikov z ljudmi po lastnih željah, omogoča udobje potovalnega bivanja in ponuja občutek svobode z možnostjo takojšnjega premika in izbire destinacije.

V zadnjih letih je zaznati tudi rast prodaje kombijev, predelanih v počitniška vozila.

Glamping pa je eden najhitreje rastočih trendov kampiranja. Ponudba je namenjena turistom, ki med kampiranjem želijo ohraniti stik z naravo, hkrati pa imeti luksuzno ponudbo in višji nivo storitev.

ZDRAVILIŠKI TURIZEM

Nekoč je bil medicinski turizem večinoma osredotočen na zdraviliški turizem. Danes se je ta veja turizma razširila in razvejila v tri podvrste: medicinsko orientirani, velneški in preventivni turizem.

Wellness počitnice postajajo še posebej privlačne v stresnih časih.

Produkt zdravja in dobrega počutja predstavlja enega ključnih produktov slovenskega turizma.

Temelji na dolgi tradiciji, kvalitetnih storitvah ponudnikov in odličnih strokovnjakih na področju zdraviliške dejavnosti.

KULTURNI TURIZEM

Kulturni turizem gospodarstvu prinaša velike koristi, saj privablja popotnike v vseh letnih časih in spodbuja razvoj lokalne identitete destinacije. Obiski muzejev, obiskovanje festivalov ali okušanje lokalne kulinarike, vključuje pa tudi intimnejša lokalna praznovanja ali učenje jezika.

Osredotoča se na kulturno dediščino in kulturno krajino izbranih turističnih destinacij z namenom spoznavanja ter avtentičnega doživetja.

Nove tehnologije za prikaz virtualne resničnosti omogočajo vsem ljudem, da spoznajo in doživijo naravno ter kulturno dediščino.

GASTRONOMSKI IN KULINARIČNI TURIZEM

Kulinarični turizem vključuje tri bistvene komponente: izobraževanje, raziskovanje in avanturo.

Izobraževanje obsega spoznavanje lokalnih kulinaričnih dobrot, kulture in običajev, včasih tudi zgodb in zgodovine. Raziskovanje širi naša obzorja in omogoča nov, drugačen pogled na okuse, jedi in dediščino nekega kraja ali države. Avantura pa so vsa pristna doživetje s hrano in pijačo, ki jo okušamo prvič in morda vključuje tudi posebne eksotične jedi ali rituale.

Danes turisti porabijo veliko časa in denarja za edinstvene kulinarične izkušnje. Drastično se je povečalo število turističnih ponudnikov, ki se ukvarjajo s kulinaričnimi dogodki, tečaji …

DIGITALIZACIJA TURIZMA

Virtualna doživetja in digitalizacija turizma sta ena od ključnih stebrov (in izzivov), s katerim gradimo turizem prihodnosti.

Koristi digitalizacije turizma je mogoče opaziti tako z vidika optimizacije notranjih procesov v turističnih podjetjih kot tudi s perspektive uporabnika.

Virtualni turizem prinaša veliko pozitivnih stvari, med drugim omogoča svobodo in fleksibilnost pri potovanjih, načeloma stane manj kot pravi turizem, hkrati pa slednjega lahko spodbudi. Ne obremenjuje okolja in tako prispeva k bolj trajnostnemu razvoju destinacij.

ZELENO POTOVANJE IN TRAJNOSTNI TURIZEM

Trajnostni turizem je odgovorni turizem, takšen, ki spoštuje potrebe okolja in ljudi, ki tam živijo, kakor tudi lokalnega gospodarstva in obiskovalcev. Na okoljskem področju stremi k zmanjšanju onesnaženosti zraka, vode in zemlje, zmanjšanju količine odpadkov, krepitvi kakovosti in značilnosti pokrajine ter zavarovanju in ohranjanju narave, rastlin in živali, medtem ko je na podnebnem področju cilj zmanjšati vpliv turizma na podnebje in povečati prilagajanje turizma podnebnim spremembam.

Slovenija se je uveljavila kot zelena, aktivna in zdrava turistična destinacija, ki odraža trajnostno usmerjenost slovenskega turizma.